Matronat nad wystawą fotografii Marii Rogalskiej- Cichoń “WYZWANIE I SZANSA”
“ADHD: wyzwanie i szansa” to autorski projekt fotograficzny, który ma na celu pokazanie problemów, deficytów oraz różnorodności ludzi żyjących z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i koncentracji. Autorka – Maria Rogalska – Cichoń, która sama jest osobą z ADHD, postanowiła wykorzystać swoją pasję do fotografii, aby stworzyć portrety i opowieści o ludziach, którzy mają odwagę podzielić się swoim doświadczeniem, związanym z tym zaburzeniem. Pomysł ten jest efektem własnej autoterapii poprzez fotografię. Projekt stał się sposobem na przełamanie prokrastynacji, na pokonanie lęku przed oceną i na wyrażenie siebie poprzez fotografię. Jest to także okazja nawiązania kontaktu z innymi osobami borykającymi się z ADHD – na pokazanie im, że nie są sami. Projekt będzie składał się z 10-12 zdjęć portretowych. Niektóre zdjęcia będą przedstawiały fragment życia bohatera, a niektóre będą kreacją służącą pokazaniu wewnętrznych ograniczeń osoby (czy nawet jej cierpienia) lub jej talentów, pasji, kreatywności. Każde zdjęcie będzie opatrzone krótkim tekstem, w którym bohaterka lub bohater opowie swoją historię, być może wspomni o wyzwaniach i szansach, jakie niesie ze sobą ADHD lub też nawiąże do swojej historii poprzez tekst literacki. Autorka planuje przedstawienie projektu w formie wystawy, jak również strony internetowej.
ADHD to zaburzenie neurologiczne, które objawia się m.in. trudnościami w utrzymaniu uwagi i koncentracji, impulsywnością, nadmierną aktywnością ruchową lub brakiem motywacji. Według szacunków problem dotyczy nawet 10% populacji, a mimo to ADHD jest nadal często bagatelizowane, nierozpoznawane lub stygmatyzowane. Osoby z ADHD nierzadko mają problemy w nauce, pracy, relacjach społecznych oraz w związkach. Są narażone na dyskryminację i izolację. ADHD może być również przyczyną depresji, lęku, uzależnień czy samookaleczeń. Wraz z ADHD mogą współwystępować zaburzenia takie jak spektrum autyzmu (nawet u 40% osób), natręctwa, choroba afektywna dwubiegunowa, borderline i inne.Jednak ADHD to nie tylko ciemna strona. To także supermoce, które mogą być źródłem kreatywności, energii i entuzjazmu. Osoby z ADHD bywają odważne, pomysłowe, spontaniczne i wrażliwe. Mają zdolność dostrzegania szczegółów i bodźców, które umykają innym ludziom. Potrafią angażować się bez reszty w swoje pasje i zainteresowania. Wystawa pokazuje więc również pozytywne aspekty ADHD i inspiruje do akceptacji siebie oraz innych.
Projekt “ADHD: wyzwanie i szansa” ma być głosem w społecznej debacie na temat zaburzeń psychicznych i neurologicznych. To zaproszenie do dialogu oraz do poznania ludzi, którzy żyją z ADHD i pokonują codzienne trudności, o których wiele osób wolnych od zaburzeń nie ma pojęcia. To okazja do spojrzenia na członków naszej rodziny, przyjaciół, kolegów ze szkoły, znajomych z pracy, na sąsiadów, z szacunkiem i empatią, nie zaś z litością i krytycznie. To także zachęta do refleksji nad własnymi stereotypami i uprzedzeniami dotyczącymi zaburzeń psychicznych.
Otwartość bohaterów projektu, barwność ich historii, zawodów, zainteresowań, pozwoli docenić naszą różnorodność i zamiast widzieć ją jako ograniczenie, dostrzec i zaufać jej sile. Warto zaufać sile naszej różnorodności.
Projekt ten może być okazją do refleksji nad własnymi ograniczeniami i możliwościami, spojrzenia na ADHD nie tylko jako na wyzwanie, ale i też jako na szansę.
Wystawa będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych tematem w Warszawie po zakończeniu projektu, najpóźniej jesienią 2024. Równolegle pojawi się strona internetowa z prezentacją projektu.
W Attentio pełni rolę Członkini Zarządu, jest Rzeczniczką Prasową i zajmuje się komunikacją zewnętrzną. Dodatkowo angażuje się w monitorowanie spraw refundacji leków na ADHD. Jest graficzką, fotografką reporterską z zamiłowania. Była jedną z pierwszych fotografek klubowych w Polsce. Jej zdjęcia ukazywały się w różnych periodykach i książkach (m.in. “Festiwal Szaleństwa” Wojciech Lis, “30 lat polskiej sceny techno” Łukasz Krajewski, Artur Wojtczak, Radek Tereszczuk). Była zastępczynią redaktorki naczelnej dwóch numerów miesięcznika Laif. Nie wyjmuje nosa z książek, chyba tylko po to, żeby robić zdjęcia, które opowiadają historię życia jej i tych, którzy akurat znajdują się na jej ścieżce. Jest miłośniczką death metalu i muzyki house.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Inny nie oznacza gorszy. Bardzo ważny temat!