Przejdź do treści

Matronat nad wystawą fotografii Marii Rogalskiej- Cichoń “WYZWANIE I SZANSA”

Wystawa ADHD: wyzwanie i szansa to autorski projekt fotograficzny, który ma na celu pokazanie problemów, deficytów oraz różnorodności ludzi żyjących z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i koncentracji.

Autorka wystawy, która sama jest osobą z ADHD, postanowiła wykorzystać swoją pasję do fotografii, aby stworzyć portrety i opowieści o ludziach, którzy mają odwagę podzielić się swoim doświadczeniem, związanym z tym zaburzeniem.

Wystawa jest efektem jej własnej terapii poprzez fotografię. Projekt stał się sposobem na przełamanie prokrastynacji, na pokonanie lęku przed oceną i na wyrażenie siebie. Jest to także okazja nawiązania kontaktu z innymi borykającymi się z ADHD i na pokazanie im, że nie są sami. 

Wystawa składa się z 10-12 zdjęć portretowych w formacie A3 (ewentualnie A2). Niektóre zdjęcia przedstawiają fragment życia bohatera, a niektóre są kreacją, służącą pokazaniu wewnętrznych ograniczeń osoby, czy nawet jej cierpienia. Każde zdjęcie jest opatrzone krótkim tekstem, w którym bohaterka lub bohater opowiada o swojej historii, wyzwaniach i szansach, jakie niesie ze sobą ADHD lub też nawiązuje do swojej historii poprzez tekst literacki.

ADHD to zaburzenie neurologiczne, które objawia się m.in. trudnościami w utrzymaniu uwagi i koncentracji, impulsywnością, nadmierną aktywnością ruchową lub brakiem motywacji. Według szacunków problem dotyczy nawet 10% populacji, a mimo to ADHD jest nadal często bagatelizowane, nierozpoznawane lub stygmatyzowane. Osoby z ADHD nierzadko mają problemy w nauce, pracy, relacjach społecznych oraz w związkach. Są narażone na dyskryminację i izolację. ADHD może być również przyczyną depresji, lęku, uzależnień czy samookaleczeń. Wraz z ADHD mogą współwystępować zaburzenia takie jak spektrum autyzmu (nawet u 40% osób), natręctwa, choroba afektywna dwubiegunowa, borderline i inne.

Jednak ADHD to nie tylko ciemna strona. To także supermoce, które mogą być źródłem kreatywności, energii i entuzjazmu. Osoby z ADHD bywają odważne, pomysłowe, spontaniczne i wrażliwe. Mają zdolność dostrzegania szczegółów i bodźców, które umykają innym ludziom. Potrafią angażować się bez reszty w swoje pasje i zainteresowania. Wystawa pokazuje więc również pozytywne aspekty ADHD i inspiruje do akceptacji siebie oraz innych.

Wystawa ADHD: wyzwanie i szansa to głos w społecznej debacie na temat zaburzeń psychicznych i neurologicznych. To zaproszenie do dialogu oraz do poznania ludzi, którzy żyją z ADHD i pokonują codzienne trudności, o których wiele osób wolnych od zaburzeń nie ma pojęcia. To okazja do spojrzenia na członków naszej rodziny, kolegów ze szkoły, z pracy, na sąsiadów, z szacunkiem i empatią, nie zaś z litością i krytycznie. To także zachęta do refleksji nad własnymi stereotypami i uprzedzeniami dotyczącymi zaburzeń psychicznych. Otwartość bohaterów projektu, barwność ich historii, zawodów, zainteresowań, pozwala dostrzec naszą różnorodność i zamiast postrzegać ją jako ograniczenie, dostrzec i docenić jej siłę. Siłę naszej różnorodności. Projekt ten może być więc okazją do refleksji nad własnymi ograniczeniami i możliwościami, spojrzenie na ADHD nie tylko jako na wyzwanie, ale i szansę.

Wystawa będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych tematem i dostępna w różnych miejscach w Warszawie jesienią 2023 roku.

Ilustracja: od Autorki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *