Przejdź do treści

Matronat nad wystawą fotografii Marii Rogalskiej- Cichoń “WYZWANIE I SZANSA”

“ADHD: wyzwanie i szansa” to autorski projekt fotograficzny, który ma na celu pokazanie problemów, deficytów oraz różnorodności ludzi żyjących z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i koncentracji. Autorka – Maria Rogalska – Cichoń, która sama jest osobą z ADHD, postanowiła wykorzystać swoją pasję do fotografii, aby stworzyć portrety i opowieści o ludziach, którzy mają odwagę podzielić się swoim doświadczeniem, związanym z tym zaburzeniem. Pomysł ten jest efektem własnej autoterapii poprzez fotografię. Projekt stał się sposobem na przełamanie prokrastynacji, na pokonanie lęku przed oceną i na wyrażenie siebie poprzez fotografię. Jest to także okazja nawiązania kontaktu z innymi osobami borykającymi się z ADHD – na pokazanie im, że nie są sami. Projekt będzie składał się z 10-12 zdjęć portretowych. Niektóre zdjęcia będą przedstawiały fragment życia bohatera, a niektóre będą kreacją służącą pokazaniu wewnętrznych ograniczeń osoby (czy nawet jej cierpienia) lub jej talentów, pasji, kreatywności. Każde zdjęcie będzie opatrzone krótkim tekstem, w którym bohaterka lub bohater opowie swoją historię, być może wspomni o wyzwaniach i szansach, jakie niesie ze sobą ADHD lub też nawiąże do swojej historii poprzez tekst literacki. Autorka planuje przedstawienie projektu w formie wystawy, jak również strony internetowej.

ADHD to zaburzenie neurologiczne, które objawia się m.in. trudnościami w utrzymaniu uwagi i koncentracji, impulsywnością, nadmierną aktywnością ruchową lub brakiem motywacji. Według szacunków problem dotyczy nawet 10% populacji, a mimo to ADHD jest nadal często bagatelizowane, nierozpoznawane lub stygmatyzowane. Osoby z ADHD nierzadko mają problemy w nauce, pracy, relacjach społecznych oraz w związkach. Są narażone na dyskryminację i izolację. ADHD może być również przyczyną depresji, lęku, uzależnień czy samookaleczeń. Wraz z ADHD mogą współwystępować zaburzenia takie jak spektrum autyzmu (nawet u 40% osób), natręctwa, choroba afektywna dwubiegunowa, borderline i inne.Jednak ADHD to nie tylko ciemna strona. To także supermoce, które mogą być źródłem kreatywności, energii i entuzjazmu. Osoby z ADHD bywają odważne, pomysłowe, spontaniczne i wrażliwe. Mają zdolność dostrzegania szczegółów i bodźców, które umykają innym ludziom. Potrafią angażować się bez reszty w swoje pasje i zainteresowania. Wystawa pokazuje więc również pozytywne aspekty ADHD i inspiruje do akceptacji siebie oraz innych.

Projekt “ADHD: wyzwanie i szansa” ma być głosem w społecznej debacie na temat zaburzeń psychicznych i neurologicznych. To zaproszenie do dialogu oraz do poznania ludzi, którzy żyją z ADHD i pokonują codzienne trudności, o których wiele osób wolnych od zaburzeń nie ma pojęcia. To okazja do spojrzenia na członków naszej rodziny, przyjaciół, kolegów ze szkoły, znajomych z pracy, na sąsiadów, z szacunkiem i empatią, nie zaś z litością i krytycznie. To także zachęta do refleksji nad własnymi stereotypami i uprzedzeniami dotyczącymi zaburzeń psychicznych.

Otwartość bohaterów projektu, barwność ich historii, zawodów, zainteresowań, pozwoli docenić naszą różnorodność i zamiast widzieć ją jako ograniczenie, dostrzec i zaufać jej sile. Warto zaufać sile naszej różnorodności.

Projekt ten może być okazją do refleksji nad własnymi ograniczeniami i możliwościami, spojrzenia na ADHD nie tylko jako na wyzwanie, ale i też jako na szansę.

Wystawa będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych tematem w Warszawie po zakończeniu projektu, najpóźniej jesienią 2024. Równolegle pojawi się strona internetowa z prezentacją projektu.

Maria Rogalska- Cichoń

Ilustracja: od Autorki.

1 komentarz do “Matronat nad wystawą fotografii Marii Rogalskiej- Cichoń “WYZWANIE I SZANSA””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *